Soltrak

Wykorzystaj słońce bez reszty


Pierwsze uruchmienie
 
Usilnie zalecam osobom, które dotychczas nie miały kontaktu ze sterownikiem, aby pierwsze uruchomienie przeprowadziły "na stole", nalepiej używać jako źródła zasilania, zasilacza z możliwością zabezpieczenia nadprądowego.
Nastawy: napięcie wyjściowe 12 V, ograniczenie prądowe: 300 mA. Jeżeli nie dysponujemy takim zasilaczem, to stosujemy tzw. wtyczkowy. Do wyjść sterownika należy połączyć cewki przekaźników lub zasymulować ich obecnosć przez podłączenie rezystorów (200 - 470 Ohm). Tym samym można sprawdzić działanie trackera; świecące się diody sygnalizują obecność sygnału w danym torze (H i V), a ich kolor - polaryzację napięcia (czyli kierunek ruchu). Sposób testowania można zobaczyć w tym miejscu. Schematu proszę szukać w części podłączenie.
 
 

Testowanie sterownika bez czujki słońca

Bardzo dobrą manierą jest przetestowanie w zaciszu domowym urządzenia przed jego końcowym montażem w miejscu docelowym. Pozwala to na zapoznanie się z nastawami i możliwościami sterownika oraz sprawdzenie funkcjonowania 2d8 7 testzainstalowanego oprogramowania na urządzeniu sterującym (smartfonie). Do tych prób potrzebny jest mały zasilacz DC o napięciu 12 V do 24 V i wydajności prądowej min. 150mA (opisano powyżej). Jeżeli nawet nie posiadamy takiego urządzenia, to warto wydać kilka złotych, by uniknać późniejszych kłopotów i niepotrzebnego stresu w trakcie uruchamiania. Zgodnie z informacją na fotce obok (wyświetlacz został usunięty jedynie po to, by dokładniej pokazać szczegóły połączenia - nie demontujemy go!) podłączamy źródło energii, zwierając ze sobą wyprowadzenie 1 i 3 - to plus zasilania, oraz 2 - to minus.Sprawa jest banalnie prosta. Jeżeli chcemy pracować bez czujki (nie będziemy sprawdzać jej działania) - musimy wykonać pewną modyfikację. Bez niej, brak tego elementu składowego systemu spowoduje natychmiastowe przejście SolTraka do parkowania, nie dając na LCD żadnych ciekawych odczytów.

Obejście przeszkody natychmiastowego parkowania można wykonać na trzy różne sposoby.

  • Wchodzimy w menu serwisowe i dla pozycji "ustawienie wartości parkowania" wybieramy wartość OFF lub
  • Zgodnie z informacją na zdjęciu zwieramy ze sobą wyprowadzenia 1 i 5 (skrajne piny) złącza czujki oswietlenia.
  • Zakładamy na czas testów jumper na kolorowe złącze, znajdujące się pomiądzy pinami przewodu czujki słońca, a złączem LCD

Teraz możemy testować nastawy w menu serwisowym, przyjrzeć się rodzajowi danych na LCD (ich realne wartości pojawią sie po podłączeniu czujnika oświetlenia) oraz skonfigurować i sprawdzić poprawość działania wifi z aplikacją sterujacą. Po zapoznaniu się i przyswojeniu informacji można przystapić do prób z włączonym sensorem. Oczywiście należy usunąć połączenie (piny 1-5) lub wybrać inną niż OFF wartość poziomu parkowania (w menu serwisowym).


Montaż sterownika w obudowie S-box 316P

Sterownik SolTrak 2D8 / 2D9 wymiarami i sposobem montażu (rozmieszczenie otworów) dedykowany jest do obudowy firmy Pawbol obudowamodel S-box 316P. Duże znaczenie posiada litera "P"; oznacza ona przezroczysta pokrywę, przez którą możliwe będą odczyty z wyświetlacza LCD. Takie "pudełko" bez problemu nabyć można w każdej poważnej hurtowni elektrycznej lub na znanym portalu aukcyjnym. Posiada ono klasę szczelności IP 65 - zapewnia zatem odpowiednią ochronę dla zainstalowanej w nim elektroniki.


obudowa kolkiPo odkręceniu i zdjęciu pokrywy należy nagwintować M3 otwory w wypustach w dolnej części obudowy. Jest to niezbędne przy zastosowaniu kołków dystansowych z tworzywa sztucznego; w przypadku dystansów metalowych możemy pokusić się o bezpośrednie ich wkręcenie. Przewidziano wykorzystanie elementów o długości części roboczej 20 mm (LCD bliżej czoła obudowy) lub 15 mm i długości gwintu 6mm. Procedura i zastosowane elementy widoczne są na fotografii obok.

 

Wyprowadzenia przewodów można rozwiązać w zależnosci od potrzeb i wymagań użytkownika. Opisany ponizej sposób proszę potraktować jako przykład do potencjalnego wykorzystania lub źródło inspiracji dla własnych pomysłów. Zastosowałem wyjścia przez dławice PG7 (4 szt.) dla odpowiednio: przewodów siłownika H, V, czujnika słońca i anemometru (rozmieszczone na rogach obudowy) oraz znajdujacej się w centralnej części dławicy, doprowadzajacej napięcie zasilania. W tym miejscu można wykorzystać wzmiankowane powyżej elementy PG7, ewentualnie PG9 lub dławik na peszel, jeżeli chemy wprowadzić więcej przewodów. Aby dokonać łatwego montażu elementów przepustowych proponuję posłużyć się szablonem. Można go pobrać z tego miejsca, wydrukować (koniecznie w skali 1:1 czyli 100%), a nastepnie wyciąć i przykleić tymczasowo (taśma samoprzylepna, taśma dwustronna lub przytrzymać ręką) na obudowie, w celu wyznaczenia środków otworów do wykonania wiercenia. Należy to zrobić starannie, uwzględniąjąc symetryczne położenie oraz odstępy od krawędzi obudowy (uwzględnić także przesunięcie wynikajace z grubości dna S-boxa 316P). Po wytrasowaniu miejsc, przewiercamy otwory wiertłem o małej średnicy (3-4 mm), a zasadniczny owiert wykonujemy wiertłem piórowym fi 12 mm (dla PG7) i 16 mm (PG9). Pwinniśmy zachować należytą ostrożność, by nie wyłamać scianki obudowy. Następnie montujemy dławice oraz płytkę kontrolera (po zdjeciu LCD) i przykręcamy sam wyświetlacz. Opisane czynności pokazane są w galerii poniżej.

 


Obudowa czujnika słońca

Wersja I

Podstawową koncepcją "zadaszenia" czujki słońca oparta jest na zastosowaniu wandaloodpornej obudowy do kamery przemysłowej oraz przegubowego do niej uchwytu. Zastosowano wyroby firmy Wzemich. Są one stosunkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych, niemniej po upływie kilkunastu miesięcy, mogą pojawić się oznaki matowienia. Opisane zjawisko występuje w niektórych egzemplarzach wyrobu. Sam użytkuję taką obudowę ponad 3 lata i nie stwierdziłem oznak znaczących zmian prezroczystości kopułki. Przegubowy uchwyt pozwala na regulację dokładności ustawienia się do słońca i eliminuje czynność dostrojenia przez pochylanie listów przegrody pomiędzy diodami czujnika.

 

Wersja II

Pojawiła się niespodziewanie nowa koncepcja obudowy czujki oświetlenia. Zauważyłem reklamę produktu nazwanego „pojemnikiem na jogurt z musli”. Skojarzenie zastosowania było natychmiastowe. Pojechałem zatem do sklepu Tchibo i zakupiłem ów pojemnik. Wykonany jest z porządnego materiału; w części stałej znajduje się uszczelka zatem nie powinno być kłopotów z wodą. Przykładowa adaptacja w galerii poniżej. Do mocowania pcb wykorzystałem mosiężne słupki dystansowe z gwintem wewnętrznym (od strony płytki) i zewnętrznym (wyprowadzenie przez obudowę) o długości 10 mm. Na zewnątrz konstrukcję dopełniają takież same słupki (gwint w/w) 50mm. Aby zapobiec wyłamaniu plastiku na przejściu przez obudowę, połączenie wzmocniono przez zastosowanie podkładek metalowych o większej średnicy. Cena pojemnika jest relatywnie wysoka i wynosi blisko 30 zł. Ostatnie zdjęcie w galerii przedstawia stan obudowy po jej 1,5 rocznym użytkowaniu. Widać lekkie podbarwienie, ale nie występuje efekt zmętnienia. Z racji miejsca zamontowania trackera (lekko na południowy wschód), ekspozycja czujki na promienie słoneczne trwa od ok. 1/2 dnia w czasie lata, do kilkunastu minut w czasie zimy.

 

 Wersja III

Idąc za ciosem, wypatrzyłem w nowej ofercie Intermarche (maj 2017) podobne z nazwy i budowy pojemniki - tym razem w cenie, która mnie zaintrygowała. Wyceniono ów pojemnik na 4,99zł - zatem nie mogłem sobie odmówić zakupienia i przeprowadzenia badania organoleptycznego. Niestety, zastosowane materiały są znacznie gorsze od tych, zastosowanych w poprzednim wyrobie (Tchibo). Kiepskie tworzywo, brak uszczelki pomiędzy elementami (przezroczystą kopułką, a podstawą), cienkie ścianki i brak dokładnej płaszczyzny do mocowania kołków dystansowych czujnika słońca, skutkują specyficznym pochyleniem słupków względem siebie. Powstałe błędy można wyeliminować przez delikatne odgięcie płaszczyzny mocowania. Nie wiadomo jednak co stanie się w niskich temperaturach otoczenia. Generalnie - nie polecam tego wyrobu. Poniżej galeria zdjęć takiego wykonania obudowy czujnika oświetlenia.

 


 Antena zewnętrzna do modułu wifi

Zastosowany w sterowniku moduł wifi posiada wbudowaną ceramiczną antenę, zapewnia ona esp8266stabilne połączenie na odległość kilkunastu metrów. Aby znacząco zwiększyć zasięg, to należy zastosować zewnętrzną antenę oraz odpowiedni przewód połączeniowy pomiędzy gniazdem IPX na module ESP 8266, a wtykiem SMA, w który zaopatrzona jest wzmiankowana powyżej antena. Trzeba zauważyć, iż gniazdo wyjściowe może występować zarówno w wersji female (jak na foto), jak i male, zatem antena musi posiadać posiadać złącze o odowiednim wykonaniu. Wszystko wyjaśnia zamieszczona obok fotografia. Samą antenę dobieramy w zależności o oczekiwanych rezultatów; większa jej zyskowność przekłada się na bardziej niezawodną łączność oraz uzyskiwane zasięgi.


Sygnalizacja zasilania siłowników

Obserwacja działannia trackera skłoniła mnie do drobnego ulepszenia systemu. Polega ono na umieszczeniu w obudowach led na silownikusiłowników diod LED, ktore wskazują obecność i polaryzację napięcia zasilania elementów wykonawczychsilownik z diodami. Po pierwsze - umożliwia to szybką diagnostykę urządzenia bez pomiaru napięcia, co niewątpliwie wiązałoby się z koniecznością użycia wkrętaka i miernika, ale po drugie - w sposób jednoznaczny wskazuje nam czy tracker osiągnał końcowy zakres śledzenia w każdym z kierunków. Na każdy z kanałów potrzebujemy do tego testera dwie różnokolorowe diody oraz rezystor. Sposób podłączenia jest tak banalny, że nawet nie wypada o tym pisać :-).


Problemy z parkowaniem

Duże ilości wilgoci w powietrzu, słaba szczelność obudowy czujki słońca, może spowodować niewłaściwą pracę trackera. Zjawiska te dają się we znaki zwłaszcza jesienią i wiosną. Typowy objaw, to brak parkowania po zmierzchu - datatracker pozostaje na zachodzie.
Powodem tego zjawiska jest zmniejszenie się rezystancji fotorezystora GL5537 do wartości, która nie pozwala na osiągnięcie progu parkowania. Można to sprawdzić odczytując wartość (po zmierzchu) zmiennej >>Light level<< i porównując ją z wartością zadaną >>Dusk level<< (patrz: zrzut z lewej strony).

Rozwiązaniem problemu mogą być trzy sposoby:

1. Demontaż czujnika oświetlenia, wysuszenie płytki z elementami elektronicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem fotorezystora. Następnie ten właśnie element należy dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, prez zanurzenie go na chwilę w lakierze bezbarwnym. Po wyschnięciu proszę sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

2.  Wymiana fotorezystora na nowy. Stosowany typ elementu to GL5537. Ponieważ ten rodzaj podzespołów posiada duży rozrzut parametrów (patrz: tabela) , to, o ile jest taka możliwość, należy nabyć element selekcjonowany (GL5537-2), chociaż z doświadczenia wiem, że nie zawsze zabezpieczy to nas przed niespodzianką, a najlepszym rozwiązaniem jest zakup 2-3 fotorezystorów i ich własnoręczne przetestowanie. Przed wymianą usilnie zalecam lakierowanie, jak opisałem w pkt. 1.

ph data

3. Wymiana fotorezystora na hermetyczny - PGM5537-MP (Token). Jedynymi, jakie dotychczas znalazłem, miejscami nabycia tego elementu jest firma TME oraz Wekton (obie firmy w Łodzi). W tym przypadku lakierowanie nie jest potrzebne, natomiast selekcja ma nadal jakiś sens - z 10 szt, które zakupiłem (TME), przy tych samych warunkach oświetleniowych, jeden miał znacząco inną wartość rezystancji niż pozostałe.

pgm5337 Kilka miesięcy później...

Sprawa fotorezystorów powróciła. Wykonałem tester przeznaczony do ich wstępnej selekcji. Oto i rezultaty. Na wykresie wyniki badania 11 szt. fotorezystorów dla różnych wartości oświetlenia. Dwa górne egzemplarze wyraźnie odstają. Kwestionuję także przydatność 3 i 4 (od góry) oraz pierwszego na dole. Z 11 szt - do zastosowania 6 (elementy pochodziły z Wektona). Oś X - wartość PWM - 8 bit (jasność źródła światła. Dla wartości 1023 wypełnienie przebiegu wynosi 100% = najmniejsza rezystancja fotorezystora). Oś Y - sygnał z ADC (12 bit), 1 do 11 - numer kolejnego testowanego fotorezystora.

test fotorezystorów


Problem z czujką - brak rozpoznawania kierunku i inne problemy

W czasie prawidłowego działania sterownika sterownika sygnał z czujnika słońca, dla obu osi, przyjmuje trzy stabilne wartości (wyświetlane są w 1 kolumnie, pierwszej i drugiej linii - LCD).
Dla równowagi optycznej jest to wartość 932 (+/- 10), dla ruchu na zachód (West) i w górę (Up) - 487 (+/- 10), na wschód (East) i na dół (Down) - 315 (+/- 10). Prawie każde znaczne odstępstwo od podanych wartości (w 99%) spowodowane jest uszkodzeniem tranzystora(ów) mosfet, obsługujących dany kierunek. Brak poprawnego działania sterownika w danej płaszczyźnie w słoneczny dzień, połączony z dziwną wartością odczytu tegoż kierunku, to typowe objawy uszkodzenia 2N7000. Wymiana ich wymaga odrobiny wprawy, posiadania lutownicy i odsysacza. Na zdjęciu pokazano, które tranzystory odpowiadają za odpowiedni kierunek śledzenia trackera.

Bardzo istotnym elementem czujki jest odpowiednia obudowa. Ponieważ układ elektroniczny zawiera tranzystory mosfet, a zasadą jego działania jest praca z bardzo małymi wydajnościami  prądowymi (duże rezystancje), istnieje ogromny wpływ wszelkiego rodzaju upływności, uszkodzenia czujki 2uszkodzenia czujki 1pojawiajacych się wskutek skraplania się wody zawartej w atmosferze. Przy nieprawidłowej pracy czujki (złe rozpoznawanie kierunków lub jego brak) należy dokładnie przyjrzeć się stanowi pcb. Jeżeli widać wyraźny brud, osady i itp. należy zdemonować opisywany podzespół i dokładnie umyć laminat (izopropanol, spirytus :-)). Jak mogą wyglądać zanieczyszczenia na czujce można zobaczyć na zdjęciach obok.

Dodatkowym problemem, występującym zwłaszcza ostatniego lata (2021) jest zwiększona fotorezystorawaryjność czujnika, powodowana dużą aktywnością słońca (wysoka temperatura pod kopułką, promieniowanie UV). Pociąga to za sobą uszkodzenie fotorezystora. Na jego strukturze wyraźnie widać "wypalenie". Objawem złego działania jest brak parkowania wieczorem (patrz zagadnienie wyżej - problemy z parkowaniem) i nieprawidłowa praca w dzień; odczyty naświetlenia przyjmują nietypowe wartości. W tym przypadku pozostaje jedynie wymiana uszkodzonego elementu na nowy (PGM 5537 MP).


Regulacja pojedynczego trackera w miejscu montażu

Tracker może pracować w 3 modach. To, w jakim obecnie się znajduje, determinowane jest wielkością aktualnego oświetlenia, zmierzonego przez znajdujący się w czujce fotorezystor. Odczytany parametr, nazwany Light level, jest widoczny w systemie, zarówno na LCD, jak i w przesyłanych danych. Zrozumienie korelacji tego parametru z działaniem trackera stanowi postawę, niezbędną do przeprowadzenia regulacji.

diagram IM

0-A
Pierwszy zakres pracy rozciąga się od 0 do A; jest to tryb normalnej pracy. Sygnały z czujnika są zamieniane w ruch korekcyjny elementów wykonawczych.
A-B
Po przejściu granicy oświetlenia - punkt A, zostaje wyłączona możliwość pracy (przesuwu), tracker przechodzi w stan standby (A-B). Jeżeli w konfiguracji pracy zezwolono na działanie funkcji IM, zaczyna ona odliczać w dół i, jeżeli przez czas 30 minut nie nastąpi wejście w tryb śledzenia, to po jego upływie, tracker wykona samoistny ruch na zachód, przez załączenie elementów wykonawczych na czas określony przez użytkownika (wartość definiowalna w menu). W przypadku pojawienia się słońca w czasie odliczania i przejścia trackera w obszar 0 – A, dotychczasowo zliczona wartość zostaje wyzerowana, a ewentualny proces obliczania (po ponownym procesie powrotu w obszar pracy A-B), rozpoczyna się od początku.
W przypadku dezaktywacji funkcji IM – tracker pozostaje w bezruchu.
Można zatem stwierdzić, że regulując wartość parametru sun/cloud ,czyli położenia punktu A, modyfikujemy czułość urządzenia. Mniejsza nastawa = mniejsza czułość; do wejścia w tryb pracy niezbędna będzie wyższa wartość oświetlenia. Mniejsza wartość sun/cloud w połączeniu z aktywnym IM, to stabilna praca bez efektów błądzenia.
>=B
Osiągnięcie wartości B powoduje rozpoczęcie parkowania trackera. Budzenie tracera (rano) odbywa się jeżeli aktualna wartość oświetlenia wynosi (B-30). Przykładowo: dla parkowania od poziomu 800 ,wybudzenie nastąpi przy 770. Aby prawidłowo ustawić ten poziom, należy wieczorem obserwować poziomy oświetlenia tła. Zbyt duża ta wartość (dusk level=B) skutkować może brakiem parkowania, zbyt mała, to brak wybudzenia się trackera w bardzo pochmurny dzień.


Regulacja grupy trackerów

Sterownik projektowany był jako urządzenie przeznaczone dla pojedynczego, samodzielnego trackera. W przypadku potrzeby sterowania grupą, dobrym rozwiązaniem będzie jeden, wspólny sterownik ze wzmocnionym obciążeniem.
Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, to można wykorzystać zespół pojedynczych, autonomicznych trackerów. Efekty ustawiania się przy braku słońca mogą być dalekie od oczekiwań. Zależy to w dużym stopniu od poprawności i dokładności procedury konfiguracji. Problemy z pracą synchroniczną biorą się w głównej mierze z rozrzutu parametrów elementu mierzącego aktualne oświetlenie i tym samym determinującym aktualny tryb pracy. Przy tym samej wartości oświetlenia wskazania mogą różnić się nawet 300%! Początkowa selekcja może zawęzić ten błąd do 30-40%; dalsza droga to korekcja w miejscu montażu. Zatem, przy tych samych nastawach dla grupy trackerów, każdy z nich będzie pracował nieco inaczej.

diagram 2IM

Przykładowo weźmy dwa trackery. Tracker wyżej jest tarckerem wzorcowym, dobrze działającym. Dla obu nastawy sun/cloud (A0=A1) są takie same i wynoszą np. 240. Obie czujki są w takich samych warunkach świetlnych (pola pv ustawione identycznie). Wskazania dla testowego ~240, kalibrowanego ~330. To właśnie błąd wywołany przez fotorezystor. Pierwszy jest jeszcze w  modzie śledzenia, drugi już w standby. Zupełnie inne programy działania – narasta błąd położenia. Należy w  trackerze kalibrowanym ustawić A1 (sun/cloud) na 330. W podobny sposób należy wyszukać wartość poziomu parkowania B1 (dla zbliżonego rozpoczęcia powrotu).

Od tych czynności może nas wybawić zestaw czujek z selekcjonowanymi fotorezystorami.


Typy zastosowanych czujników  wiatru

Możliwe jest zastosowanie dwóch rodzajów anemometrów.

Urządzenie pod nazwą ZWD produkowane jest przez firmę Fakro i spełnia wymagane kryteria zastosowania do współpracy ze sterownikiem. zwdCharakteryzuje się ono niewielkim rozstawem łopatek, posiada długi przewód przyłączeniowy (5 m), zakończony wtykiem, kompatybilnym ze złączem goldpin. Zestaw uzupełnia metalowy kątownik, który umożliwia zamocowanie elementu pomiarowego. Niestety, relatywnie wysoka cena (ok. 140 zł), nie ma przełożenia na jakość zastosowanych materiałów i wykonania całości. Daje o sobie znać słabe wyważenie wirujących miseczek (łopatek), zawodne ułożyskowanie, trudności w starcie przy niskiej prędkości wiatru. Widok kompletnego zestawu - na zdjęciu obok. Istotną informacją jest podanie przez producenta parametrów dynamicznych, tj. relacji częstotliwości wyjściowej z prędkością wiatru. Z tabeli wynika, iż można przyjąć fakt liniowej zależności tejże funkcji. Na każde 10 km/h przypada 2,5 obrotu.

Moim zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup czujnika N96FY. Czasami można go nabyć na znanym portalu n96fyaukcyjnym, a także w sklepach z wyposażeniem meteorologicznym. Nie dość, że cena jest niższa niż ZWD (o ok. 20%), to samo wykonanie, zastosowane materiały oraz precyzyjne działanie, stanowią o dużej jego przewadze nad konkurentem. Sam użytkuję ten model od ponad 2 lat i sprawuje się on znakomicie. Parametry elektryczne są odpowiednie do pracy w zestawie, a jedyną trudność przedstawia sposób mocowania, a obecnie (2020) - możliwość jego zakupu. Ta pierwsza przy odrobienie chęci jest do pokonania. Ostatnio (druga połowa 2019) pojawiły się czujniki wyglądajace dokładnie jak N96, ale posiadające inne oznaczenie - WH-SP-WS01


Przesyłanie danych systemowych za pomocą SMSa, maila, itp

dodano dnia 06.05.2020

 Aby przesłać dane, otrzymane ze sterownika za pomocą programu Serial WiFi Terminal (przycisk DATA), należy wykonać kilka prostych kroków, które pokazane zostały na kolejnych zrzutach ekranowych, zmieszczonych poniżej. I tak:

  • W programie należy wybrać dodatkowe menu, oznaczone trzema pionowymi kropkami
  • W rozwiniętym podmenu rozwinąć polecenie Data
  • Wybrać Share
  • Zaznaczyć sposób, w jaki sposób mają być przesłane dane (w przykładzie – SMSem)
  • Wprowadzić adrersatów wysyłanej wiadomości.

1 234


Kalibracja czujnika słońca

dodano dnia 07.06.2020

 Aby poprawić dokładność działania czujnika słońca, po jego zainstalowaniu na płaszczyżnie pola fotowoltaicznego, należy dokonać kilku czynności. Opisana procedura przedstawia przykładową kalibrację dla sensora w obudowie zamocowanej na stałe za pomocą wysięgnika (stopki, nóżki, itp.). Przed rozpoczęciem procedury należy wyłączyć w konfiguracji RTC, ustawić działanie w poziomie na bidirectional, a czas opóźnienia na wartość 0. Następnie, pochylając przegrody w czujce, staramy się uzyskać rezultat, przedstawiony na pierwszym zdjęciu, zamieszczonej poniżej galerii (obserwacja położenia cienia, rzucanego przez obudowę sensora).

 


Konfiguracja sterownika SolTrak 2D9 do pracy w internecie

Aby sterownik SolTrak mógł pracować w lokalnej sieci wifi należy odpowiednio skonfigurować moduł ESP 8266. Nie posiada on wbudowanej przeglądarki i wszystkie nastawy uzyskujemy przez podanie właściwych komend AT. Zatem niezbędne będą pewne narzędzia. Jeżeli chodzi o software, to skorzystamy z bezpłatnego narzędzia konfiguracyjnego, programu ESP8266 Config. Należy je odszukać w sieci i pobrać.

Warstwa sprzętowa zawiera: konwerter USB na RS232 z FTDI 232, samodzielnie należy wykonać przewód zakończony złączkami female z obu stron. Można zastosować także dowolny inny konwerter, np. z chipsetem PL 2303 (polecam, zawiera  przewód połączeniowy), CH430,  itp.

Przed podłączeniem modułu przez konwerter do komputera, należy wyjąć procesor z podstawki 10sterownika. Podłączenie interfejsu (dla FT232) do sterownika pokazano na rysunku. Zasilanie konwertera ustawiamy na 5V (stabilizator 3,3V oraz konwerter poziomów RS232 znajdują się ma pcb sterownika SolTrak 2D9). W przypadku interfejsu na CH340 czy PL 2303 występuje jedynie napięcie 5V, zatem niczego ustawiać nie potrzeba :-). Nie należy podłączać do modułu żadnego zasilania. Dostarczane jest ono przez przejściówkę z portu USB. Następnie podłączamy przewody zgodnie z opisem w niniejszej instrukcji i oznaczeniem złącza na płytce sterownika. Zamiana +5V z GND to niechybna śmierć dla ESP8266!

Uruchamiamy oprogramowanie ESP8266 Config, łączymy się z modułem wifi (Connect) i odczytujemy aktualne ustawienia w sekcjach Mode / Mux / AP przyciskami Get… Dokonujemy 1zmian w Mode (AP+STA); wartości w Mux (Multiple) wpisywane są każdorazowo po resecie/starcie sterownika; w sekcji AP, o ile nie potrzebujemy zmian nazwy sieci, hasła, itp. - nie edytujemy danych. Zmiany dla części Mode i AP zatwierdzamy przyciskiem Set. Nowe nastawy zostaną zapisane.

2

Przechodzimy do sekcji STA programu ESP8266 Config.
Przyciskiem List AP znajdujemy wszystkie sieci w zasięgu naszej karty, wybieramy właściwą przez kliknięcie na niej - zostaje wpisana ona w pole SSID, podajemy hasło do niej w polu Password i klikamy przycisk Join AP.

W wyniku działania w obszarze monitora otrzymujemy potwierdzenie połączenia się z wybrana siecią.

3

Od tej chwili, po każdym restarcie sterownika, będzie on logował się do sieci o ustawionych powyżej parametrach, stając się jej elementem składowym. Używając przycisku Get IP sprawdzamy IP naszego modułu oraz jego MAC adres w zalogowanej sieci (moduł pracuje w niej jako STA).

6

Na tym działania rekonfiguracyjne modułu wifi ESP8266 kończymy. Odłączamy przewody, w podstawkę wstawiamy procesor i sprawdzamy działanie sterownika. Należy pamiętać, iż sterownik może pracować w dwóch sieciach wifi jednocześnie. W sieci ad hoc, gdzie jest routerem z AP i tworzy połączenie ze smartfonem (tabletem), zatem można przyłączyć się do sieci SolTrak B_... oraz w naszej sieci lokalnej – wtedy jest on klientem.

router dhcpPrzy pierwszym logowaniu się sterownika do sieci LAN zostaje przydzielony mu dynamicznie IP przez DHCP i - zarówno on, jak i MAC Adress - widoczne są na liście Dynamic DHCP Client List. Urządzenie (sterownik) identyfikujemy po jego MAC adresie (tu: ESP_87A9D2). Przy przydzielaniu mu adresu statycznego, nadajemy ”przyjazną nazwę” (patrz niżej - service).

Praca w sieci LAN wymusza jeszcze jeden warunek; SolTrak musi mieć w sieci przydzielony zawsze router staticten sam IP. Analizujemy pulę adresów i przypisujemy wolny naszemu sterownikowi (może to być ten sam, co przydzielony dynamicznie) - musi on być przydzielony statycznie, a nie przez mechanizm DHCP. U mnie (router DLink524) wygląda to tak, jak obok.

Należy dokonać pewnych zmian w oprogramowaniu do sterowania (smarfon). W menu Devices dodajemy nowe połączenie dla sieci domowej, gdzie sterownik jest klientem tej sieci. Wpisujemy przydzielony mu przez DHCP adres IP. Trzeba pamiętać o przełączeniu WiFi w smatfonie.

station1   station2

Aby uzyskać możliwość kontaktu ze sterownikiem z dowolnego miejsca sieci, należy na routerze ustawić przekierowanie do zalogowanego na nim urządzenia śledzącego.

 

1. Serwis zbiera w sposób automatyczny tylko informacje zawarte w plikach cookies. 2. Pliki (cookies) są plikami tekstowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu. Przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Przede wszystkim zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój unikalny numer, czas przechowywania na urządzeniu końcowym. 3. Operator serwisu (tu nazwa i ewentualnie adres) jest podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym swojego użytkownika pliki cookies oraz mającym do nich dostęp. 4. Operator serwisu wykorzystuje pliki (cookies) w celu: dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego preferencjami wyświetlić stronę; przygotowywania statystyk pomagających poznaniu preferencji i zachowań użytkowników, analiza tych statystyk jest anonimowa i umożliwia dostosowanie zawartości i wyglądu serwisu do panujących trendów, statystyki stosuje się też do oceny popularności strony; możliwości logowania do serwisu; utrzymania logowania użytkownika na każdej kolejnej stronie serwisu. 5. Serwis stosuje dwa zasadnicze rodzaje plików (cookies) - sesyjne i stałe. Pliki sesyjne są tymczasowe, przechowuje się je do momentu opuszczenia strony serwisu (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu ich usunięcia przez użytkownika lub przez czas wynikający z ich ustawień. 6. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików (cookies) lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje można sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy pamiętać, że większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików (cookies) w urządzeniu końcowym. 7. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji strony internetowej serwisu. 8. Pliki (cookies) z których korzysta serwis (zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika) mogą być udostępnione jego partnerom oraz współpracującym z nim reklamodawcą. 9. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta. 10. Bardziej szczegółowe informacje na temat plików (cookies) dostępne są na stronie ciasteczka.org.pl Aby znaleźć wiecej informacji na temat cookies, ich użycia i sposobu kasowania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję pliki cookies z tej strony.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk